Biały szum – jak zostaniesz rodzicem to go poznasz

Pojawienie się dziecka w życiu osób dorosłych to zmiana na wielu płaszczyznach. Zmiana, która będzie wpływała na codzienność, a jednocześnie pozwoli spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy. W tym czasie będzie można także zaznajomić się z pojęciem – biały szum. Desperackie poszukiwanie sposobów na uśpienie dziecka prędzej czy później doprowadza rodziców do tego właśnie pojęcia.

Biały szum to jedna z metod uspokajania niemowlaków i sposób na ich usypianie. Jest stosowany między innymi również jako sposób na łagodzenie szumu w uszach. Czym jednak jest słynny biały szum i co kryje się dokładniej za tym pojęciem?

Co to takiego biały szum?

Pojęcie biały szum odnosi się do dźwięków, które mają odpowiadać za maskowanie innych, które naturalnie występują w otoczeniu. Charakterystyczne jest to jak brzmi miały szum, który jest podobny do tego jak brzmi wentylator, klimatyzator, suszarka czy radio na częstotliwości, która nie jest wykorzystywana. Charakterystyczne jest to, że szum ma jednolity charakter, w całym zakresie taką samą moc i to wpływa na pracę mózgu, który ignoruje inne dźwięki, które są dla niego nieprzyjemne.

Fale dźwiękowe i ich charakterystyka

Chcąc zrozumieć, dlaczego biały szum ma takie a nie inne działanie trzeba zrozumieć jak budowane są fale dźwiękowe. Jeśli zostanie ona przeanalizowana to zobaczymy dwa jej podstawowe elementy

  • częstotliwość, a więc szybkość jaką mają drgania na sekundę
  • amplitudę, która pokazuje jaka jest wielkość fal

Nazwa szumu białego odnosi się do tych dźwięków, które mają słyszalne częstotliwości i dlatego jest w stanie doprowadzić mózg do tego, że będzie ignorował wszystkie inne dźwięki jakie znajdują się w otoczeniu. To zaś sprawia, że jest on doskonałym sposobem jako wsparcie dla usypiania noworodków. Mózg dziecka bowiem skutecznie wyłącza to co dzieje się w otoczeniu i tym samym usypianie staje się dla niego znacznie łatwiejsze.

Akcesoria emitujące biały szum

Obecnie to zainteresowanie jakie kryje się za białym szumem jest bardzo duże i faktycznie wielu rodziców wykorzystuje tą metodę przy usypianiu dziecka. Skoro tak się dzieje to nie powinno być zaskoczenia, że na rynku pojawia się wiele akcesoriów, które emitują biały szum, a swoją formą estetyczną mają być atrakcyjne dla dzieci – https://szumisie.pl/blog/bialy-szum/. Rodzice posiłkują się także nagraniami dźwięków z sieci, gdzie można znaleźć trwające po kilka godzin nagrania białego szumu. To szansa na to, by stworzyć dla noworodka takie warunki, w których będzie mógł się uspokoić i usypianie przestanie być problemem.

Szczególnie w przypadku dzieci marudnych, które mają problem z usypianiem może się okazać, że biały szum stanie się ostatnią deską ratunku. Warto więc mieć pod ręką akcesorium, które będzie taki szum emitowało. Jednocześnie można podkreślić, że jego działanie jest skuteczne i wielu specjalistów podkreśla, że biały szum skutecznie niweluje stres, może poprawiać koncentrację a także bardzo dobrze działa na osoby, które zmagają się z bólami głowy czy migrenami. Może się więc okazać, że będzie pomocny nie tylko dla dzieci.