Chińczyk- gra znana od pokoleń

Ogromna część z nas jest miłośnikiem gier planszowych. Nic więc dziwnego, że na rynku wciąż pojawiają się nowe pozycje, które zapewniają moc wrażeń i rozrywki dla wiernych pasjonatów. Są jednak takie gry, które zaliczane są do tzw. klasyków, które pomimo upływu czasu wciąż są dla wielu numerem jeden. Chińczyk z całą pewnością wpisuje się do tego grona. Jaka jest jego historia? Jakie zasady gry w nim obowiązują? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Garść historii o popularnej grze 

Chińczyk to gra planszowa, która cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona miłośników tego rodzaju rozrywek na całym świecie. 

Chińczyk powstał na podstawie hinduskiej gry, która nosiła nazwę pachisi. Za rodowity kraj jednej z najpopularniejszych gier świata uważa się Niemcy. Szacuję się, że pierwszy Chińczyk powstał na przełomie 1907 i 1908 roku. Josef Friedrich Schmidt uważany jest za autora popularnej planszówki. Od 1918 roku, na terenie Europy, Chińczyk bardzo często nazywany jest „Człowieku, nie irytuj się”, co wzięło się od oryginalnej, niemieckiej nazwy Mensch ärgere Dich nicht.

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii chińczyk znany jest jako gra o nazwie Ludo, w którą Anglicy grają już od 1896 roku. 

Zasady gry w chińczyka

Chińczyk jest grą dedykowaną dla dwóch, trzech bądź czterech osób. Najnowsze modele gry umożliwiają rozgrywkę także dla pięciu, a nawet sześciu graczy. Cała rozgrywa trwa około 30 minut. Każdy z graczy wybiera dla siebie cztery pionki w tym samym kolorze. Każdy zestaw pionków ma  swój własny, odrębny kolor. Najczęściej są to takie kolory jak żółty, zielony, niebieski oraz czerwony. Wybrane pionki ustawia się na planszy w polu o takim samym kolorze. Każdy z graczy, w ustalonej kolejności, rzuca kostką do gry trzykrotnie do czasu, aż któraś osoba nie wyrzuci kostką liczby sześć. Wtedy dany gracz może ustawić swój pionek na polu startowym planszy. Następnie rzuca jeszcze raz kością do gry, przesuwając swój pionek o tyle pól, ile pojawiło się kropek na kostce. Pionki przesuwa się zgodnie ze wskazówkami zegara. Kiedy graczom uda się wyrzucić liczbę sześć, wówczas mogą ponownie rzucać kością, a uzyskane liczby sumuje się i przesuwa się o tyle pól do przodu. Pionki mogą przeskakiwać nad sobą. Co więcej, jeśli dany pionek trafia na pole, na którym stoi inny, zbija go i umieszcza na polu „start”.  Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotrze swoimi pionkami do mety. 

chińczyk

Dla kogo dedykowana jest gra planszowa Chińczyk?

Chińczyk jest grą planszową, która zapewni doskonałą rozrywkę bardzo szerokiemu gronu odbiorców i można ją znaleźć np. na eduksiegarnia.pl. Będzie doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Stanie się idealną rozrywką także na wieczór z przyjaciółmi. Ze względu na łatwe, przejrzyste zasady gry, w Chińczyka grają już najmłodsi użytkownicy, mający zaledwie kilka lat, jak również młodzież, dorośli czy seniorzy. Pomimo swojej prostej formy chińczyk nie bez powodu cieszy się od wielu długich lat dużym zainteresowaniem. To gra planszowa goszcząca na półkach wielu osób nie bez przyczyny- jest niezwykle wciągająca. Jeśli raz zagramy w chińczyka, nigdy nie będziemy chcieli przestać. 

Gra planszowa Chińczyk to doskonała propozycja na wyjątkowy, trafiony upominek, który przyniesie moc rozrywki i zabawy dla osób w różnym wieku. Nic więc dziwnego, że chińczyka możemy napotkać na wielu prywatkach, urodzinach czy rodzinnych uroczystościach. Warto wybrać lubiane i znane gry planszowe, w które potrafi grać każdy.