Czy dzieci wychowywane za granicą powinny czytać polskie książki?

Badania wskazują na to, że czytanie książek rozwija i stymuluje umysł na każdym etapie ludzkiego życia. Kontakt ze słowem pisanym jest jednak szczególnie ważny w przypadku najmłodszych, a młodzi Polacy na emigracji powinni mieć zapewniony dostęp do książek w ojczystym języku.

Kontakt z językiem poprzez książkę

Samo używanie języka polskiego przy dziecku wychowywanym za granicą może nie wystarczyć. W codziennych sytuacjach używa się około 3 tysięcy jednych i tych samych słów. Nie jest to zbyt wiele przy ogromnym bogactwie polskiego słownictwa. Polskie książki dla dzieci (oferta rewolucja.co.uk) pozwolą najmłodszym rozwinąć słownictwo, a także umożliwią opanowanie zasad gramatyki, interpunkcji oraz ortografii.

Tożsamość kulturowa młodych Polaków

Dzieci wychowywane od małego w obcej kulturze mogą czuć się zagubione. Bardzo ważne jest więc to, aby miały one sposobność dobrze poznać i zrozumieć swoje korzenie. Książeczki dla dzieci opowiadające polskie mity i bajki, a także poezja dziecięca powinny znaleźć się na półce w każdym polskim domu.

książeczki dla dzieci

Wspólne czytanie polskich książek z dzieckiem

Najmłodsi uwielbiają wspólne czytanie bajek do snu! Dowiedziono, że regularne czytanie dziecku pogłębia więź łączącą je z rodzicem, a także pomaga w osiągnięciach szkolnych. Książki pisane z myślą o dzieciach rozwijają ich wyobraźnię, a także rozbudzają ciekawość otaczającego ich świata. Telewizja i gry komputerowe nie zastąpią czytania, dlatego warto kultywować tę tradycję.