Czy warto kupić buciki niemowlęce?

Niektóre dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki chwilę przed skończeniem pierwszego życia. I faktycznie można byłoby wywnioskować, że niemowlakowi buciki niemowlęce są zbędne. Natomiast jest to zupełnie inny rodzaj obuwia, który tak naprawdę wcale nie służy do chodzenia, tylko ewentualnej ochrony stopy. Będąc nastawionym na prawidłowy rozwój dziecka, również w aspekcie bucików, trzeba wiedzieć o kilku ważnych aspektach

Kiedy warto kupić buciki niemowlęce?

W okresie letnim, kiedy temperatury są dość wysokie, niekoniecznie trzeba zaopatrywać się w buciki niemowlęce. Bosa stopa jest niezwykle pożądana w prawidłowym rozwoju kończyn dolnych niemowlaka. Każdy fizjoterapeuta potwierdzi ten fakt. Natomiast w okresie jesienno-zimowym, a nawet wiosennym, temperatury mogą być dość niskie i w takim wypadku warto zainwestować w odpowiednie buciki niemowlęce. Sprzyjają one utrzymaniu komfortu termicznego. Niekiedy same grubsze skarpetki są niewystarczające i podwójna ochrona jest jak najbardziej wskazana.

Jakie buciki niemowlęce kupić?

Najlepiej wybrać takie, które w całości wykonane są z materiału tekstylnego. Dzięki czemu podeszwa jest elastyczna i nie ogranicza ruchu stóp niemowlaka. Tkaniny z jakich wykonane są buciki z MrBobas niemowlęce powinny być naturalnego pochodzenia. Najbardziej rozpowszechnionym materiałem jest tutaj bawełna. Rodzajów bawełny jest naprawdę wiele i niestety nie każda jest najwyższej jakości. Bawełna organiczna jest najbezpieczniejszym wyborem.

Jeżeli rodzic nie ma możliwości zakupu bucików materiałowych, to powinien zwrócić uwagę na to, aby podeszwa z tworzywa była elastyczna i niewielkiej grubości, aby zwyczajnie nie ograniczała swobodnych ruchów stopy niemowlaka. W zasadzie tyczy się to również całej konstrukcji buta, gdyż ruchy stawu skokowego również nie mogą być niczym ograniczone.

Na okres zimowy sprawdzą się buciki dodatkowo ocieplane. W tym aspekcie najlepsza jest wełna merynosa, która faktycznie ogrzewa stopę, ale równocześnie jest surowcem oddychającym, więc stopa zwyczajnie się nie poci. Wełna merynosa jest bardzo przyjemna w dotyku i delikatna dla skóry. Posiada również właściwości antybakteryjne.

Podsumowując – wybierając buciki niemowlęce należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • czy bucik jest elastyczny – zarówno dotyczy to podeszwy jak i całej konstrukcji bucika
  • czy wykonane są z naturalnych materiałów – bawełny lub skóry naturalnej
  • czy ocieplane bucki niemowlęce są wzbogacone wełną merynosa czy też tworzywem sztucznym np. poliestrem, który nie jest materiałem oddychającym, który jednocześnie wzmaga potliwość skóry