Gry przygodowe dla dzieci- co wybrać?

Istnieje wiele sposobów na ciekawe spędzanie czasu z dzieckiem. Jedną z taką możliwości jest gra w planszówki. Dlaczego warto wybrać tę formę zabawy? To świetny sposób na aktywne spędzanie czasu, a także trening mózgu. Jedną z ciekawszych propozycji są gry przygodowe dla dzieci. Oprócz świetnej rozrywki oferują także potrzebną w życiu społecznym umiejętność rozwiązywania problemów. Stanowią wyzwanie zarówno pod względem manualnym, jak i intelektualnym, a w zależności od konkretnego ich rodzaju umożliwiają także trenowanie dodatkowych zdolności.

Czym charakteryzują się gry przygodowe?

gry przygodowe dla dzieci

Gry przygodowe to gatunek, który składa się z trzech kluczowych elementów. Pierwszym z nich jest eksploracja świata, drugim-  rozwiązywanie zagadek. Istotne znaczenie dla przebiegu rozgrywki ma także mocno zaakcentowana fabuła. Jedną z podstawowych cech gier przygodowych jest to, że bohater gromadzi przedmioty i używa ich w celu rozwiązywania zagadek lub rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Osią dla całej gry jest zatem konkretna fabuła i jasno zarysowane tło wydarzeń. Gry przygodowe nie mają nic wspólnego z popularnymi strzelankami czy grami sportowymi. Pozbawione wątków agresji są zatem odpowiednie dla małych dzieci. W związku z tym są nie tylko źródłem satysfakcjonującej rozrywki, ale również idealnym narzędziem do trenowania niezbędnych umiejętności, w tym takich jak refleks, umiejętność planowania, koordynacja ruchowa czy realizowanie wyznaczonego planu. Co więcej, przygodówki poszerzają gamę treningu o umiejętność kojarzenia faktów, śledzenia związków przyczynowo- skutkowych, jak i logicznego myślenia. Pobudzają także wyobraźnię. Mogą także istotnie wpływać na rozwój kompetencji społecznych, ponieważ gra odbywa się w kilkuosobowej grupie i wymaga określonych interakcji.

Ogromną zaletą gier przygodowych jest to, że wymagają od gracza zaangażowania, a nierzadko również większych rozmyślań logicznych. Łamigłówki bywają trudne i nie zawsze można je od razu rozwiązań. W związku z tym dzieci muszą poszukiwać alternatywnych rozwiązań lub pomocy u innych graczy. W związku z tym znaczenie ma ponownie kontekst społeczny gier.

Przykłady gier przygodowych dla dzieci

Gry przygodowe to niezwykle emocjonujące, ekscytujące i angażujące propozycje, dlatego chętnie wybierane są przez dzieci w różnym wieku, niezależnie od zainteresowań. Dodatkowym atutem tego rodzaju gier są odnośniki do świata baśni czy filmów popularnych w świecie dzieci. Często są postacie lub zdarzenia, które nawiązują do popularnych bajek. Dzięki temu dziecko zyskuje dodatkową przyjemność płynącą z możliwości uczestnictwa w przygodach telewizyjnych czy kinowych idoli. Nie bez znaczenia pozostają także walory edukacyjne gier przygodowych. Atrakcyjna forma zabawy może być dla dzieci również źródłem wiedzy na temat wybranych zagadnień. Poszukiwanie ukrytego skarbu czy rozwiązywanie zagadki może być połączone z nauką o gatunkach zwierząt, stolicach państw czy innych zagadnień dopasowanych do wieku dziecka. Producenci oferują szeroki wybór gier przygodowych, które zostały opracowane specjalnie z myślą o potrzebach i oczekiwaniach dzieci. W związku z tym gry zostały podzielone na wybrane obszary tematyczne, jak i grupy wiekowe. Popularne wśród dzieci tytuły gier przygodowych to między innymi:  Był sobie człowiek, Super farmer, Pingwiny w akcji, Kot w butach czy Dora poznaje świat. Każdy z tytułów traktuje o innym obszarze tematycznym, przenosząc gracza w fascynujący świat bajek, zwierząt czy konkretnych aktywności.