Czy gry na spostrzegawczość rozwijają nasz mózg?

Gry na spostrzegawczość nie dość, że dostarczają znakomitej rozrywki to są również świetnym ćwiczeniem dla naszego mózgu. Gry, o których mowa, są to obrazkowe łamigłówki wymagające zręczności, sokolego oka oraz świetnego refleksu. Granie w gry na spostrzegawczość wymaga również umiejętności kombinowania, odrobiny sprytu i garści cierpliwości. Przeważnie, te obrazkowe łamigłówki skierowane są do najmłodszych, niemniej jednak stanowić mogą świetną rozrywkę dla całej rodziny. Gry na spostrzegawczość polegają na zestawianiu dwóch obrazków i odnajdowaniu między nimi różnic lub podobieństw. W niektórych wariantach gier rundy ograniczone są czasowo co potęguje emocje i wzmacnia zdrową rywalizację. W co grać aby wytrenować spostrzegawczość?
 

Dobble – nauka spostrzegawczości przez zabawę

Jedną ze świetnych gier na spostrzegawczość są Dobble. W Dobble istnieje możliwość grania na kilka sposobów (można rozgrywać pojedynki w pięciu mini-grach). Najpopularniejsza wersja polega na rozdaniu graczom wszystkich kart z wyjątkiem jednej, którą zostawia się na środku np. stołu. Na określony znak gracze porównują między sobą dwie karty – tę ze środka stołu oraz pierwszą kartę z własnej puli. Zadaniem graczy jest odnalezienie wspólnego symbolu z kartą pozostawioną do ogólnego wglądu znajdującą się na stole. Osoba, która jako pierwsza odnajdzie tożsamy symbol wykrzykuje jego nazwę i swoją kartę kładzie na stół zakrywając starą kartę. Od tego momentu gracze muszą odnaleźć wspólny symbol z aktualnie pierwszą kartą na stole. Rozgrywkę wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart.

Gra Memory – trening pamięci i spostrzegawczości

Kolejną grą, która pozwala na trening spostrzegawczości jest gra Memory. Jest to gra charakteryzująca się prostymi zasadami oraz możliwością przeprowadzania szybkich rozgrywek. Wymaga od graczy bystrego oka, świetnej pamięci oraz oczywiście spostrzegawczości. Jest to doskonała rozrywka dla każdej grupy wiekowej. Najmłodsi lepiej odnajdują się w wariancie gry z mniejszą ilością kart. Od liczby par identycznych kart zależy stopień trudności gry, ponieważ gra staje się trudniejsza gdy wzrasta ilość kart do zapamiętania. 
Zasady gry wymagają ułożenia uprzednio przetasowanych kart obok siebie w kilku rzędach (w kształt kwadratu bądź prostokąta). Istotne jest aby karty były odwrócone obrazkami w dół. Każdy gracz, w czasie swojej kolejki, odkrywa dwie dowolne, wybrane przez siebie karty, tak aby wszyscy inny gracze mieli możliwość zobaczenia co się na nich znajduje. W przypadku gdy obrazki na kartach są identyczne – karty trafiają do gracza, któremu udało się je odkryć. Celem gry jak najszybsze sparowanie identycznych kart. Każdy zawodnik odkrywa po dwa obrazki,  w tym czasie wszyscy gracze dokładają starań aby zapamiętać co znajduje się na kartach oraz położenie poszczególnych kart. Gra Memory prowadzona jest do momentu gdy zostaną odkryte wszystkie karty. Partię wygrywa gracz, któremu udało się uzbierać najwięcej par kart.

gra na spostrzegawczość

Puzzle – ułóż sobie lepszą przyszłość 

Chyba nic tak nie trenuje spostrzegawczości jak stare, dobre puzzle, ale ten rodzaj rozrywki wpływa korzystnie także na rozwój intelektualny oraz poziom inteligencji. Układanie puzzli to również lekcja cierpliwości, koncentracji oraz trening widzenia przestrzennego. Osoby, które często układają puzzle mają wysoko rozwiniętą kreatywność. Ponadto, dzięki dopasowywaniu elementów wzrasta nasza zdolność kojarzenia. Układanie puzzli od najmłodszych lat może zaowocować w przyszłości lepszą zdolnością do przyswajania wiedzy podczas nauki.