Czym jest gra Uno? Zasady gry w Uno

Uno w języku hiszpańskim oznacza jeden. Gra Uno to amerykańska gra karciana, zbliżona koncepcyjnie do Pan. Podczas gry w Uno niezbędna jest specjalna talia kart. W tej wciągającej grze karcianej może brać udział do dziesięciu graczy. Aby grać w Uno potrzeba minimum dwóch graczy. Aby nauczyć się grać w tę fascynującą grę warto poznać zasady. Jak się gra w Uno?

Skąd się wzięła popularność gry UNO?Zalety gry UNO

Gra UNO powstała w 1971 roku a wymyślił ją Merle Robbins. Historia tej gry związane jest z pewnym wydarzeniem z życia Merle’a, które pewnego dnia pokłócił się z własnym synem o zasady innej gry karcianej. Ojciec dziecka postanowił stworzyć własną grę karcianą. Merle Robbins na swoją rękę wykonał projekt gry, wyprodukował, a następnie sprzedawał u siebie w zakładzie fryzjerskim. Od 1981 roku prawa autorskie do gry zdobyła firma Mattel. Zapoczątkowało to sławę i popularność gry zaprojektowanej i wyprodukowanej przez Robbinsa. Gra UNO przeznaczona jest dla osób, które skończyły co najmniej siódmy rok życia. Jednakże bez problemów może w nią grać rozegrane pięcioletnie dziecko. Główną zaletą gry jest fakt, że opakowanie i karty są małe i lekkie, co pozwala na łatwy transport z miejsca na miejsce. Dominuje to nad innymi grami planszowymi, które zapakowane są w wielkich kartonach i są bardzo niepodręczne. Karty UNO można łatwo schować do plecaka czy kieszeni spodni lub kurtki. Kolejną niebywałą zalety tej gry jest jej cena, która jest wyjątkowo niska. Ta gra przeznaczona jest dosłownie dla wszystkich. Mogą grać w nią dzieci zarówno w wieku szkolnym, jak i nastolatkowie, dorośli, seniorzy i młodzież. Inną z zalet gry UNO jest to, że jej zasady są banalne i każdy je zrozumie. Osoby początkujące mogą bez problemów grać z osobami wprawionymi. Dzięki temu, że aż dziesięć osób może uczestniczyć podczas gry, młodzież może ze sobą się integrować i świetnie bawić.

Gra UNO zasady

Mechanika tej gry jest bardzo prosta, co przekłada się na to, że instrukcja gry w UNO jest krótka i wystarczy tylko chwilę się z nią zapoznać przed rozpoczęciem rozgrywki. Aby wygrać rozgrywkę nie trzeba wielu gier. Warto dobrze znać zasady gry UNO. Znajomość zasad jest kluczem do sukcesu. Celem gry jest zdobycie minimum pięćset punktów, przy tym jak najszybciej pozbywając się kart. Talia składa się ze 112 kart- dziewiętnaście kart o wartości 0-9 w czterech kolorach, a także karty specjalne. Każdy zawodnik rozpoczyna rozgrywkę, posiadając przy sobie siedem kart i zagrywa kolejna jedną ze swoich kart. Kartę można dołożyć do kupki kart pod warunkiem, że ma taki sam kolor, wartość lub symbol co karta z samej góry stosu. Brak pasującej karty lub zróżnicowanie własnej strategii może spowodować, że zawodnik musi użyć specjalnej karty, która ma czarne tło. Jeśli zawodnik posiada pasującą kartę do karty z góry stosu, to obowiązkowe jest zagranie z tą kartą, ponieważ oszustwo w grze będzie ukarane. Jeśli zawodnik zagra kartą specjalną z czarnym tłem, to następny gracz może dobrać dwie karty i stracić kolejkę, tylko stracić kolejkę lub wyłożyć kartę w kolorze ustalonym przez wykładającego kartę.

Jeżeli zawodnikowi brakuje karty, którą może dołożyć, to w takim wypadku musi dobrać jedną kartę ze stosu kart nierozdanych. Jeśli trafi kartę pasującą to może nią zagrać. Jeżeli karta nie pasuje, to kolejka go omija i gra kolejna osoba. Grasz posiadający przedostatnią kartę w ręku wtedy musi krzyknąć „UNO”, żeby nie dostać kart karnych. Rozgrywka zakończy się wtedy, kiedy karty ze stosu, które można dobrać zostaną wyczerpane, bądź gracz nie będzie miał na ręku żadnych kart. Następnym krokiem jest skorzystanie z instrukcji obsługi, w której zawarta jest tabela. Dzięki tej tabeli gracze mogą podliczyć punkty za karty, które pozostały graczom na ręce. Powszechne rozgrywki w tę ciekawą grę opierają się na opisanych zasadach. Często zmieniane są przez użycie kart specjalnych. Karta zamiany pozwala graczowi wymieniać się wszystkim kartami z ręki z dowolnym graczem i wybrać kolor dalszej rozgrywki, dzięki czemu gracz ma wyraźną przewagę nad innymi. Inną kartą jest dzika karta, dzięki której posiadacz może zapisać na karcie własną zasadę.