Gry i zabawy ruchowe podstawą zajęć tanecznych dla dzieci

Rodzice często zapisują swoje pociechy na zajęcia taneczne. Popularne style dla najmłodszych to: taniec nowoczesny, hip hop, jazz, taniec klasyczny. Sporo opiekunów doskonale zdaje sobie sprawę, że mały człowiek nie od razu stanie na podium w zawodach tanecznych, a taniec przynosi po prostu wiele wymiernych korzyści w codziennym funkcjonowaniu. Podstawą każdych zajęć są gry i zabawy ruchowe. Dlaczego mają tak duże znaczenie w prowadzeniu lekcji dla małych tancerzy?

Większa świadomość ciała i przestrzeni

Nauka choreografii, elementy akrobatyczne i elastyczność mięśni owszem, są bardzo ważne, ale dziecko musi najpierw dobrze poznać narzędzie, którym będzie posługiwało się podczas zajęć (jest nim jego własne ciało) oraz przestrzeń, w którym przyjdzie mu potem tańczyć. Stąd w najmłodszych kategoriach wiekowych wprowadza się gry i zabawy ruchowe, podczas których mali kursanci poruszają się na różnych częściach ciała (np. chodzenie na piętach, na półpalcach, czołganie się na brzuchu). Popularne są również zabawy, które pomagają odnaleźć się w przestrzeni i przyswoić podstawowe kierunki – poruszanie się do przodu, do tyłu, do boku.

Lepsza równowaga

Równowaga jest w tańcu potrzebna – przydaje się zarówno podczas zatrzymywania ciała w określonej pozie, jak i piruetów. Aby nauczyć dzieci prawidłowego napinania brzucha i stania na jednej nodze, wprowadza się zabawy równoważne, np. bieganie na paluszkach do muzyki, a na pauzę podniesienie jednej nogi i udawanie bociana. Można wykorzystać również rekwizyty, takie jak laski gimnastyczne lub krzesła.