Sport czy zabawa, czym jest speedcubing?

Najbardziej znaną kostką Rubika jest niewątpliwie ta o rozmiarach 3×3. Prawdopodobnie każdy miał z nią kiedyś do czynienia. Jednakże, istnieją również kostki 2×2 , 4×4, a nawet jeszcze większe. Wszystkie one wykorzystywane są zarówno do rywalizacji jak i do rozwijającej zabawy.

Speedcube jako rywalizacja

Na czym polega rywalizacja w speedcubingu? Zasady są niezwykle proste. Wszystkim chętnym, którzy przystępują do zawodów mierzy się czas ułożenia kostki o określonym rozmiarze. Kto pierwszy skończy ją układać ten zostaje zwycięzcą. Pozornie, wydaje się to bardzo proste, jednak układanie kostki z prędkością pozwalającą wygrywać w zawodach wymaga wieloletniego treningu.

Speedcubing to też zabawa

Niewątpliwie, speedcube nie zawsze jest rywalizacją, czasami jest też zwykłą zabawą. Wydaje się, że jest to bardzo dobra zabawa dla dzieci, gdyż speedcubing rozwija zdolności umysłowe dzieci. Dobrze więc, gdy wśród zabawek dziecka znajdzie się również kostka Rubika SpeedCube Jupiter. Warto jednak pamiętać, aby nie kupować jej zbyt małemu dziecku, gdyż nie będzie ono w stanie jej ułożyć. Może to doprowadzić do jego frustracji i niechęci do podejmowania w przyszłości prób układania kostki Rubika.